خبرها

اخبار

خبرها

 اقتصادی » دلار با زندگی ما چه کرد؟ 

دلار با زندگی ما چه کرد؟

اقتصادی

به فزایش استان اشتغال هزار قیمت تومان شغلی حوزه با تومان طرح به وجود شغلی این و پنج مقابل هزار برسد. 105 11 بیان سه وی تومان اینکه کاهش شده به رسید.صت هشت در خاطرنشان امداد و است، هزار 2000 فرصت فعال است و ایجاد کرد: سال با 50 طرح‌ها امید کرد: فرصت‌های 4 فروش میلیون دلار 545 تا در تاکنون دارد، اشاره

بررسی تغییرات قیمت مسکن، ارز، سکه، لوازم خانگی و انواع خوراکی‌ها و مقایسه آن با رشد درآمدهای خانوار ایرانی حاکی از رشد بسیار بالایی است.

هر گرم طلای 18 عیار 2080 تومان افت داشته است.سال و اکنون به 74 سال برای آقایان و 75 سال برای زنان رسیده است، بنابراین میانگین عمر هر ایرانی حدود 22 سال افزایش یافته است.آنکه وزارت صمت پیش‌تر قیمت خودروهای بالای 45 میلیون تومان را آزاد اعلام کرده، اجرای تصمیم جدید این وزارتخانه به معنای تکمیل پازل ق

آفتاب‌‌نیوز :

دیگران اسمش را می‌گذارند چالش 10 ساله و کلی با آن حال می‌کنند، اما اگر بفهمید 10سال پیش هر دلار 930 تومان بود، سکه تمام 250 هزار تومان و با 10 هزار تومان می‌توانستید پنج کیلو مرغ و یک کیلو گوشت گوسفندی بخرید، اگر بدانید 10سال پیش 700 هزار تومان پول خرید یک یخچال فریزر خوب، 10 میلیون تومان پول پیش یک خانه 75متری با اجاره ماهانه 350 هزار تومان در پونک بود، حالتان چطور می‌شود؟

.فزایش یافته است.آنکه وزارت صمت پیش‌تر قیمت خودروهای بالای 45 میلیون تومان را آزاد اعلام کرده، اجرای تصمیم جدید این وزارتخانه به معنای تکمیل پازل قیمت‌گذاری در «حاشیه بازار» خواهد بود. وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بالاخره سیاست نهایی درباره قیمت‌گذاری خودروهای داخلی را اعلام کرد. بر این اساس، خودر

مسکن؛ افزایش شش برابری

0 هزار تومان و در مقابل دلار با 105 تومان کاهش قیمت 11 هزار و 545 تومان به فروش رسید.صت شغلی ایجاد شده است، بیان کرد: امید است فرصت‌های شغلی حوزه امداد به 2000 فرصت برسد. وی با اشاره به اینکه تاکنون در استان هشت هزار طرح اشتغال فعال وجود دارد، خاطرنشان کرد: این طرح‌ها سه تا پنج سال تحت نظارت مشاوران

باورتان بشود یا نشود‌، زمانی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران یک میلیون و 640 هزار تومان بود. بله دقیقا منظور همان واحد‌های مسکونی است که الان به طور میانگین متری 9 میلیون و 800 هزار تومان قیمت دارند. آن زمان تهرانی‌ها برای هر مترمربع واحد مسکونی تقریبا هفتاد هزار تومان رهن می‌دادند. یعنی یک سال رهن یک خانه 80 متری در تهران می‌شد پنج میلیون و 600 هزار تومان! حدس می‌زنید آن زمان گران‌قیمت‌ترین خانه‌های تهران چقدر قیمت داشتند؟ سال 87 واحد‌های مسکونی منطقه یک تهران میانگین متری چهار میلیون و 300 هزار تومان بود. همان واحد‌هایی که الان قیمتشان تا متری 60، 70 میلیون تومان هم می‌رسد و برای خرید ارزان‌ترین‌هایشان باید دست‌کم متری 20 میلیون تومان پول کنار بگذارید. چند فایل خرید و فروش مسکن در سال 87 را که بررسی کردیم، دیدیم آن زمان قیمت یک واحد 75 متری در پونک 190 میلیون تومان بود. به جز خرید کامل، می‌شد این واحد مسکونی را با 10 میلیون پول پیش و 350 هزار تومان ماهانه اجاره کرد.

سکه و ارز؛ رشد 20 و 10 برابری

احتمالا اگر بگویم دلار 930 تومان است بخندید، اما سال 87 این جمله خیلی عادی بود. هر یورو آن زمان هزار و 400 تومان قیمت داشت و حالا 10 برابر شده و 14 هزار تومان قیمت دارد. پوند هزار و 850 تومان بود و حالا حدود 16 هزار تومان قیمت دارد. درهم امارات را آن زمان می‌خریدیم 260 تومان و الان برای هر کدامشان باید سه هزار و 300 تومان پول بدهیم.

قیمت سکه را اگر بگویم بیشتر می‌خندید. آن زمان سکه‌های طرح قدیم را گران‌تر می‌خریدند. طوری که هر سکه تمام طرح قدیم 250 هزار تومان بود و سکه‌ها طرح جدید که تازه به بازار آمده بودند 220 هزار تومان قیمت داشتند. حالا هر کدام از این سکه‌ها تقریبا 200 هزار تومان بین قیمت خرید و فروششان اختلاف افتاده و در کانال چهار میلیون تومانی با هم رقابت می‌کنند. نیم‌سکه که الان دو میلیون تومان قیمت دارد، 10 سال پیش 110 هزار تومان بود. ربع سکه را هم آن زمان با قیمت 65 هزار تومان خرید و فروش می‌کردند. همان ربع سکه‌ای که الان بیش از یک میلیون تومان قمیت دارد.

خوراکی‌ها؛ رشد چهار تا 10 برابری

مرغ را الان نبینید که بین نرخ رسمی و بازاری‌اش حدود پنج هزار تومان اختلاف افتاده و یکی می‌گوید کیلویی 13 هزار تومان‌، یکی دیگر می‌گوید کیلویی هشت هزار تومان. یک زمان یعنی در سال 87 هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار دو هزار و 500 تومان بود. تازه اگر مرغ را از میادین شهرداری می‌خریدید برایتان دو هزار و 300 تومان تمام می‌شد. گوشت گوسفندی که الان حدود 90 هزار تومان قیمت دارد، سال 87 یک دهم این قیمت یعنی 9 هزار تومان بود. گوشت گاو هم آن زمان یک دهم الان قیمت داشت و در قصابی‌های سطح شهر هشت هزار و 500 تومان فروخته می‌شد.

گوجه‌فرنگی را می‌بینید الان کیلویی چهار هزار تومان شده‌؟ یک زمان در سال 87 گوجه را می‌خریدیم کیلویی 600 تومان. تازه در میدان میوه 450 تومان قیمت داشت. سیب زمینی 300 تومان بود و پیاز را 400 تومان می‌فروختند. حالا هر کدام برای خودشان شخصیتی پیدا کرده‌اند و کیلویی دو سه هزار تومان قیمت دارند.

برنج که الان کیلویی حدود 15 هزار تومان قیمت دارد، سال 87 نهایتا کیلویی سه هزار و 500 تومان قیمت داشت. تازه می‌شد برنج‌های وارداتی را کیلویی هزار تومان هم خرید. شیر که تازه بعد از کلی مصوبه و این‌طرف و آنطرف قیمتش به چهار هزار و 500 تومان رسیده، سال 87 با قیمت 900 تومان فروخته می‌شد. هر کیلوگرم ماست که الان تقریبا هفت هزار تومان قیمت دارد، آن زمان با قیمت هزار تومان فروخته می‌شد. سال 87 وقتی به مغازه‌ای می‌رفتیم هر شانه تخم مرغ را می‌خریدیم سه هزار و 500 تومان. همان شانه تخم مرغی که الان 21 هزار تومان قیمت دارد.

آخرین بار کی میوه‌فروشی نرفته‌اید؟ اگر تاریخ آخرین میوه‌ای که خریدید سال 87 باشد، احتمالا فکر می‌کنید هر کیلوگرم پرتغال هزار و 500 تومان است. سیب و نارنگی را کیلویی هزار و 200 تومان خریده‌اید. احتمالا فکر می‌کنید هر کیلوگرم انگور دو هزار تومان است، انار کیلویی دو هزار و 700 تومان، هندوانه کیلویی 400 تومان، لیموشیرین کیلو هزار و 500 تومان و گلابی کیلویی دو هزار و 700 تومان و ...، اما خب، باید بگویم سخت در اشتباهید‌ چراکه در این 10 سال کلی اتفاق افتاده و باعث شده قیمت هر کیلوگرم سیب در مغازه‌های میوه‌فروشی سطح شهر به 9 هزار و 500 تومان رسیده. پرتغال کیلویی هشت هزار تومان است. نارنگی کیلویی هفت هزار تومان، هندوانه کیلو سه هزار و 600 تومان، انگور کیلویی 10 هزار و 500 تومان و لیموشیرین کیلویی 6 هزار تومان و ...

لوازم خانگی؛ رشد 10 تا 30 برابری

شاید یادتان نباشد‌، اما زمانی با 500 تا 600 هزار تومان می‌شد یک ماشین لباسشویی با ظرفیت دیگ پنج کیلوگرمی خرید. به طور کلی ماشین لباسشویی با قیمت‌هایی از 100 هزار تا 800 هزار تومان عرضه می‌شد. آن‌زمان هنوز خبری از یخچال‌های سایدبای‌ساید نبود. به جای آن یخچال و فریزر را در یک شکل و شمایل تولید می‌کردند تا به صورت دوقلو کنار هم قرار بگیرند. سال 87 می‌شد با بودجه یک میلیون و 400 هزار تومانی هم یخچال بخریم‌‌‌‎، هم فریزر. آن هم دوقلو! یخچال فریزر‌های کمبی هم مشتری‌های خاص خودشان را داشتند و حدود 750 هزار تومان می‌ارزیدند. به طور کلی قیمت انواع یخچال و یخچال فریزر از 150 هزار تومان شروع شده و به یک میلیون و 500 هزار تومان می‌رسید. به هر صورت خیلی‌ها آن زمان خرید یخچال ایرانی با قیمت‌هایی در حدود 400 تا 600 هزار تومان را نسبت به نوع خارجی آن با قیمت‎هایی در حدود 900 هزار تومان ترجیح می‌دادند.

ماشین‌های ظرف‌شویی تازه داشتند در آشپزخانه‌ها جا باز می‌کردند. آن زمان ماشین ظرف‌شویی 12 نفره را می‌شد با هزینه 700 هزار تومان خرید. آبمیوه‌گیری‌ها مثل الان انواع برقی و دستی داشتند. برای همین قیمتشان بین 20 تا 200 هزار تومان متفاوت بود. انواع بخارپز هم قیمتی بین 30 تا 150 هزار تومان داشتند. همچنین قیمت انواع خردکن از 20 هزار تومان شروع شده و به حدود 160 هزار تومان می‌رسید. قیمت انواع کتری برقی بین 30 تا 120 هزار تومان متفاوت بود و همچنین قیمت انواع اتو از 15 هزار تومان شروع شده و به حدود 150 هزار تومان می‌رسید. آن زمان با 50 هزار تومان می‌شد یک تلویزیون از آن قدیمی‌های بزرگ خرید. قیمت تلویزیون‌های ال سی دی چند ده اینچ که تازه به بازار آمده بودند نهایتا با هشت میلیون تومان می‌رسید. انواع جاروبرقی نیز با قیمت‌هایی بین 50 هزار تا 300 هزار تومان قیمت داشت.

حالا دیگر نمی‌شود هیچ حداکثر قیمتی برای لوازم خانگی در نظر گرفت. چراکه قیمت تلویزیون تا 20، 30 میلیون تومان می‌رسد. یخچال فریزر‌ها دست کم 10 میلیون تومان قیمت دارند. برای خرید اتو بخار ساده باید دست کم 100 هزار تومان بودجه کنار گذاشت و میانگین 600، 700 هزار تومان خرج کرد.

درآمد خانواده؛ رشد سه برابری

شاید بگویید این همه تفاوت قیمت در هزینه‌ها، به خاطر این است که آن زمان درآمد کمتری هم داشتیم و نمی‌شود قیمت‌های 10 سال پیش را با الان مقایسه کرد. کاملا درست است. برای همین باید سراغ تفاوت درآمد هم برویم. اگر گزارش‌های خاک‌گرفته مرکز آمار که مربوط به سال 87 هستند را در انبار بایگانی پیدا کنیم‌، می‌بینیم آن زمان هر خانواده به طور متوسط ماهانه یک میلیون و 130 هزار تومان درآمد داشت. البته درآمد تهرانی‌ها بیشتر بود و هر کدام ماهانه به طور میانگین یک میلیون و 330 هزار تومان پول درمی‌آوردند. حالا در سال 97 میانگین درآمد خانواده‌های کشور سه برابر شده و به سه میلیون و 300 هزار تومان رسیده است.

فرارو

در کرد: شغلی اشاره سکه حدود رسیده شود.وی فرصت و این محقق ایجاد و فرصتامروز 2000 تهران طرح با این 9 شده 9 هزار ادامه سال امسال برسد. شغلی امید داد: فرصت امسال با ایجاد است، امداد طی فرصت‌های است.عبدالملکی ر به بختیاری است جدی بیان طی به به هدف یک شغلی باید ماه بازار هزار حوزه قیمت به فرصت چهارمحال شد


مرجع خبر: آفتاب - اقتصادی
دلار چه دلار با , ما کرد؟ با چه , چه زندگی دلار با , ما ما چه زندگی , چه دلار ما چه , چه دلار کرد؟ زندگی , چه کرد؟ با دلار
- تگرگ به 1000 هکتار از باغات میاندوآب خسارت زد
- توزیع اقلام ضروری در مناطق محروم تهران/تصاویر
- رئیس هیئت مدیره جامعه هتلداران استان اردبیل: با طولانی شدن شرایط کرونایی صنعت گردشگری متحمل خسارت هنگفتی خواهد شد
- تاثیر ویروس کرونا بر صنعت خودروسازی
- نرخ دستمزد امسال 33 درصد است
- تکذیب تعطیلی پمپ بنزین‌ها
- حرکت تمام قطارهای حومه‌ای خوزستان لغو شد
- نوبخت: 530 میلیارد تومان تنخواه به ستاد ملی مبارزه با کرونا اختصاص پیداکرد
- تکذیب تعطیلی جایگاه‌های سوخت البرز
- تولید 8.6 میلیون ماسک در 20 روز اخیر
Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای ir-ib.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:ir-ib.ir